• Udfordrende studieretninger...

  Udfordrende studieretninger...

 • Boglig udvikling...

  Boglig udvikling...

 • Kreativ udfoldelse...

  Kreativ udfoldelse...

 • Havkajak

  Havkajak

Vi har sendt otte af vores elever afsted til Marrakech for at være til stede i gadebilledet under konferencen, som foregår fra den 7. til den 18. november. Med udgangspunkt i undervisning omkring emnet ”klima” og vores samarbejde med gymnasiet Ibn Abbad i Marrakech har de unge fra Faxehus Efterskole skabt kunstværker, som er blevet trykt som postkort. På postkortene er også trykt “statements”, som de unge danskere og de unge marokkanere er blevet enige om. Teksterne står på engelsk, fransk, marokkansk og dansk. Postkortene vil blive uddelt under og i forlængelse af gadeforestillinger og performances i byrummet i Marrakech under topmødet.

Samarbejdet mellem eleverne fra Faxehus og elever fra Ibn Abbad har nemlig også resulteret i en gadeforestilling/performance: toujOURS unBEARable. Den danske kunstner Jens Galschiøt har opfordret til brugen af og udlåner sine isbjørne til os fra projektet ”unBEARable”.

Isbjørnene – med vores elever indeni – vil optræde i Marrakech tre gange dagligt på udvalgte pladser.

Interesseret i at blive elev?

Klik her